TOP väikelaenud Eestis
Väikelaen
Väikelaenu eripärad
Üks enim levinud laenuliike maailmas on väikelaen. Seda nimetatakse sageli ka tarbimislaenuks. Väikelaenu väljastavad enam kui 97% kõigist turul tegutsevatest krediidiettevõtetest ja -asutustest.
Väikelaenu antakse ilma tagatiseta, sageli ei nõuta kliendilt ka saadud laenu sihtotstarbelise kasutamise kinnitust. See aga tähendab, et klient saab kasutada saadud laenusummat oma äranägemise järgi ja aru ei ole vaja kellelegi anda. Enamasti tunnevad selle laenuliigi ja -tingimuste vastu huvi need, kes tahavad saada soodsat laenu Eestis.
Väikelaenul on tõepoolest päris mitu eelist. Näiteks ei pea laenusooviga noor pere muretsema selle pärast, et neil puudub laenu tagatiseks vajalik vara. Väikelaenu antakse ilma tagatiseta. Kuid ei tasu unustada, et mõne laenuliigi, näiteks kinnisvaralaenu puhul on tagatisvara olemasolu kohustuslik.
Millal tasub väikelaenu võtta?
Väikelaenu tasub võtta ükskõik millisel juhul. Ei pea ootama olukorda, kus vältimatute kulutuste katteks on vaja laenata teatud summa raha. Mõnikord on kasulikum võtta auto või muu kallihinnalise eseme ostmiseks just väikelaenu, sest klient saab raha kiiresti kätte ega pea esitama laenuandjale tagatist.
Muus olukorras ei pruugi väikelaenu tüüpi laenu võtmine olla kõige parem lahendus. Kui võrrelda seda sama tüüpi laenuga, mida väljastatakse kinnisvara tagatisel, siis on selge, et intressimäär on hoopis teine. Kui aga võrrelda väike- ja kiirlaenu intresse, siis need on peaaegu samad.
Kuidas saab väikelaenu kõige kiiremini?
Toome näite väikelaenu saamise tingimuste kohta.
- Kliendil on võimalik saada väikelaenu Eestis tähtajaks, mis ulatub kuuest kuust kuni seitsme aastani. Laenusumma jääb vahemikku 500–15 000 eurot. Lõppsumma oleneb laenuvõtja vajadustest, soovidest ja võimalustest laen tagasi maksta.
- Tuleb märkida, et väikelaenu saab üldjuhul võtta kuni seitsmeks aastaks. Seevastu on maksimaalne laenusumma eri krediidiettevõtetes erinev, kuid minimaalne summa on tavaliselt vähemalt 500 eurot.
- Et klient saaks väikelaenu saamises täielikult kindel olla, tuleb kõigepealt tutvuda nõutavate dokumentide loetelu ja tingimustega. Laenuvõtja peab esitama krediidiettevõttele kõik vajalikud dokumendid ja seejärel ootama, kuni spetsialistid laekumisi analüüsivad. Analüüsi tulemuste põhjal teevad nad laenuotsuse.
- Kui potentsiaalsel kliendil on raskusi maksedistsipliini hoidmisega, siis suure tõenäosusega talle väikelaenu ei anta. Mõnel juhul ei ole isegi oluline, kas kliendil on olnu üks või mitu rikkumist. Ta kantakse igal juhul nn musta nimekirja.
- Selleks, et väikelaenu kindlasti saada, peab kliendil olema regulaarne igakuine sissetulek. Paljud krediidiettevõtted peavad selliseks sissetulekuks töötasu, pensioni ja mitmeid sotsiaaltoetusi.
- Kui rääkida vanusest, siis väikelaenu saaja peab olema vähemalt 18-aastane kodanik. Kuid mõned krediidiettevõtted võtavad väikelaenu taotlusi vastu isikutelt, kes on vähemalt 21 aastat vanad.
Nagu näha, on tingimuste nimekiri üsna pikk. Pidage meeles, et igal krediidiasutusel võivad olla omad laenu väljastamise nõuded ja tingimused.
Väikelaenu vormistamine
Krediidiettevõtete intressimäärad ja laenutingimused võivad üksteisest oluliselt erineda. Kõige soodsamal juhul võib laenusaaja arvestada 18% intressimääraga. Igal juhul on kliendil õigus saada krediidiettevõttelt täielikku teavet kõikide kulude, intresside ning lepingu ja muude dokumentide vormistamisega seotud tasude kohta.
Laenu võtmisel tuleb olla äärmiselt hoolikas! Kaaluge oma otsust põhjalikult. Enne kui asute laenulepingule alla kirjutama, täpsustage kõiki olulisi küsimusi. Näiteks uurige krediidiettevõttelt, kui suur on lepingutasu ja millised on muud kulutused, mis võivad kliendi kanda jääda. Need jäetakse mõnikord lepingu allkirjastamisel tähelepanuta. Kui klient suhtub sellesse küsimusse hooletult, võivad laenuga seotud kulud oodatust suuremaks osutuda.
Tasub meeles pidada, et kui võrrelda omavahel väikelaenu ja kinnisvaralaenu intressimäärasid, kaldub kaalukauss teise variandi poole.
Kuid väikelaenu võib pigem käsitada kui kuldset keskteed kiirlaenu ja kinnisvara tagatisel antava laenu vahel. Väikelaen on ideaalne kombinatsioon paindlikest laenutingimustest, piisavalt suurest laenusummast, pikast laenuperioodist ja keskmise tasemega intressimäärast.
Kiir- ja väikelaenu võrdlus
Nii kiir- kui ka väikelaenu korral on kliendil võimalik saada kiiresti vajalik summa kontole. Laenuvõtja tasub intressi täies mahus kogu laenu põhiosa jäägilt. Kuid nendel laenuliikidel on ka erinevusi.
- Väikelaenu saab võtta tunduvalt suuremas summas ja pikemaks ajaks. Tasub märkida, et väikelaenu võidakse anda isegi 10 aastaks, laenusumma aga võib ületada 10 000 eurot. Kiirlaenu puhul on maksimaalne laenusumma oluliselt väiksem. Kuid alati esineb ka erandeid.
- Laenusaaja nõutav vanus võib samuti olla erinev. Näiteks kiirlaenu võib Eestis võtta pea iga vähemalt 18-aastane isik, kuid väikelaenu väljastavad mõned krediidiettevõtted vähemalt 21-aastastele isikutele.
- Väikelaen võib olla sihtotstarbeline ehk konkreetse eseme (nt auti, telefon) ostuks või teatud kulude (nt remont) katmiseks. Sellisel juhul peab klient saadud laenu sihtotstarbelise kasutamise kohta krediidiasutusele aru andma. Täpsed nõuded sõltuvad siiski konkreetse krediidiettevõtte tingimustest.
Eeltoodust nähtub, et tänapäeval on eri laenuliikide valik väga lai. Miks on siis nii, et sellise laenuvõimaluste mitmekesisuse juures eelistab suur osa kliente ikkagi kiir- ja väikelaene?
Üks peamisi põhjusi on see, et sellise laenu vormistamisel ei pea klient ootamisele aega kulutama. Soovitud summa laekub kliendi kontole kõigest 15 minutiga. Kuid see pole kaugeltki ainus põhjus. Näiteks ei pea klient kiirlaenu saamiseks esitama laenuandjale mitmeid eri dokumente. Ka tagatise nõude puudumine lihtsustab laenu vormistamist tunduvalt. On selge, et mugavus ja lihtsus on üsna olulised argumendid kiir- ja väikelaenu kasuks. Isegi suhteliselt kõrged intressimäärad ei suuda heita varju selliste laenuliikide eelistele.
Kas väikelaenu antakse ja ettevõtetele?
On välja kujunenud, et väikelaenu antakse üldjuhul arvete tasumiseks, kodumasinate ostmises, remondi rahastamiseks ja muude vajaduste katmiseks. Kas väikelaenu saab kasutada veel millekski? Mõned ettevõtted on esitanud väikelaenu taotlusi. Osadele neist on sellist tüüpi laen hädavajalik. Sellised ettevõtted püsivad pinnal üksnes tänu väikelaenudele. Sageli juhtub ka seda, et kiirlaen on see võlukepike, mis ettevõtte hädast välja aitab. Võib ju juhtuda, et muid käibekapitali suurendamise viise lihtsalt ei ole.
Seepärast võib kindlalt väita, et väikelaene antakse nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Väikelaenu eristab muudest finantseerimisviisidest lihtsus. Ettevõtjatele on meeltmööda nii vajaliku summa saamise kiirus kui ka mitmesugused muud tegurid. Väikelaenu negatiivne külg on suhteliselt kõrged intressimäärad.
Kuid enne, kui ettevõte juht asub esitama väikelaenu taotlust, peab ta veenduma, et ettevõte vastab kõikidele laenuandjate nõuetele. Nõuded on kõikidel laenuandjatel üldjuhul samad:
- kõige olulisem on õiguslik omandivorm;
- ettevõte peab olema tegutsenud vähemalt aasta;
- ettevõttel peab olema omakapital;
- stabiilne, olgugi et väike, sissetulek;
-
taotlemine on lihtne ja koosneb kolmest sammust:
- taotluse esitamine;
- pakkumisega nõustumine;
- saadud raha kasutamine.